OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Môj psík

Nemecký ovčiak
 


Originálny názov plemena : Deutscher schäferhund

Krajina pôvodu : Nemecko

Doba vzniku : 19. storočie

Pôvodné využitie : Ovčiarsky pes

Dnešné využitie : Služobný pes, spoločník, sprievodca telesne postihnutých

Priemerná dĺžka života : 12-13 rokov

Hmotnosť : 34-43 kg

Výška : 55-66 cm

História
Toto plemeno vzniklo v 80. rokoch 19. storočia v Nemecku. V rôznych krajoch Nemecka bol používaný k paseniu oviec, v severnom a strednom Nemecku sa vyskytoval v nízkej, robustnej forme a v južnom Nemecku bola obľúbená vyššia, štíhlejšia forma tohoto psa. Dnešný nemecký ovčiak vznikol pravdepodobne spojením týchto svojich rázov. Behom prvej svetovej vojny preukázal v nemeckej armáde svoje jedinečné vlastnosti a schopnosti, potom bol dovezený aj do USA a Veľkej Británie. Od tej doby jeho popularita stúpala, a stal sa miláčikom všetkých chovateľov. Vo väčšine krajín sa dnes chová ako všestranný pracovný pes.

Typy
Nemecký ovčiak sa vyskytuje vo forme krátkosrstej, hrubosrstej a dlhosrstej. Pre výstavy je však povolený len typ krátkosrstý.

Všeobecný vzhľad
Nemecký ovčiak je pomerne veľký a silný pes. Jeho hlava by mala zodpovedať veľkosti tela, nesmie byť hrubá, ani príliš jemná, so stredne veľkými očami mandľového tvaru najčastejšie tmavej farby. Nosová partia je klinovitého tvaru, je silná, nosný chrbát je rovný. Uši sú vysoko nasadené, vztýčené, na konci zašpicatené a sú stredne veľké. Telo obdĺžníkového tvaru je dobre osvalené, hrudník nie je príliš hlboký ani široký, chrbát je rovný a silný, mierne zrazený zadok je dlhý. Chvost je dlhý, dosahuje až k pätovému kĺbu, je silný a bohato osrstený, v kľude je nesený dole v miernom oblúku, pri pohybe je nesený mierne nahor, nie však nad predĺženou líniou chrbta.

Srsť a farba srsti
Srsť sa skladá z dvoch vrstiev, hustej, jemnejšej podsady a rovnej, tvrdej, priliehajúcej a čo možno najhustejšej krycej srsti. Farba srsti je čierna s trieslovými alebo šedými odznakmi, môže byť tiež jednofarebná čierna, jednofarebná šedá alebo šedá s hnedými alebo svetlejšími odznakmi.

Povaha
Nemecký ovčiak je vysoko inteligentný pes, je poslušný a učenlivý, veľmi spoločenský a priateľský, bdelý a neúplatný ochranca, je taktiež veľmi temperamentný a odvážny, sebavedomý a rozvážny.

Spoločenská charakteristika
Svojmu pánovi a jeho rodine je nemecký ovčiak veľmi oddaný a verný, celej rodine je výborným priateľom. Ku známym ľuďom je taktiež veľmi priateľský, k ľuďom cudzím však býva nedôverčivý. Pri správnej výchove a dobrom zoznámení nebývajú problémy ani s inými domácimi zvieratami, ani pri stretnutí s ostatnými psami. V styku so psami sa prejavuje jeho hravosť, rád sa s nimi priatelí a komunikuje.

Vzťah k deťom
Dobre vychovaný pes má k deťom veľmi dobrý, priateľský vzťah. Deti však musia tolerovať potreby psa a nerušiť ho napr. pri odpočinku alebo pri kŕmení. Pri styku s cudzími deťmi je však, ako aj u iných psov, nutný dohľad dospelej osoby, rovnako ako pri styku s veľmi malými deťmi.

Výchova
Vzhľadom k vysokej inteligencii sa tento pes veľmi dobre a pomerne ľahko vychováva. Dobre, rýchle a rád sa učí, jeho výchova však musí byť dôsledná a pes vyžaduje mnoho pozornosti a času svojho majiteľa, aby vyrástol na slušného a dobre vychovaného psa. Vhodné je prihlásiť sa so svojim psom do kynologického klubu, základnú poslušnosť však je nutné nacvičiť doma. Tento pes je vhodný k výcviku poslušnosti, aj k ďalšiemu, náročnejšiemu výcviku.

Držanie
Toto plemeno je vhodné ako pre chov doma v byte, tak aj v koterci na záhrade. V byte potrebuje pes pelech s mäkkou podložkou, dostatočne veľký, aby sa na nem mohol pohodlne natiahnuť. Vonkajší koterec by mal mať dobre izolovanú búdu s možnosťou výbehu. V koterci by však pes nemal byť stále osamotený, berte ho často domov a na vychádzky.

Pracovné využitie
Toto plemeno môže byť použité v mnohých odboroch ľudskej činnosti. S obľubou je používané v policajnej a vojenskej službe, tiež ako pomocník hasičov a pyrotechnikov, pri vyhľadávaní drog a ďalších látok a pri vyhľadávaní a zachraňovaní zavalených ľudí. Ďalej je nemecký ovčiak používaný ako sprievodca nevidiacich, ako pes pre nepočujúcich alebo robí spoločníka nemocným ľuďom v ústavoch. Výborne sa osvedčil taktiež ako ochranca a strážca obchodných objektov a domov. V krajine svojho pôvodu sa stále využíva aj na pasenie stád.

Pohyb
Nemecký ovčiak je činorodé, aktívne plemeno a potrebuje veľa pohybu. Pre udržanie kondície sú vhodné dlhé, pravidelné prechádzky, možnosť voľného výbehu pod kontrolou alebo aj beh vedľa bicykla či plávanie. Šteňa v období rastu by však nemalo byť zaťažované príliš. Tento pes je tiež vhodný k rôznym psím športom.

Starostlivosť
Srsť tohoto psa nevyžaduje zvláštnu náročnú starostlivosť. Pre pravidelné denné kartáčovanie je vhodné použiť kefu s prírodnými štetinami alebo drôtenú kefu. Každodenné kartáčovanie je nutné na odstránenie uvoľnenej srsti, ku stimulácii jej prirodzeného premasťovania a k odstráneniu prachu a lupín. Psa kúpte len v prípade nutnosti, a použite pritom kvalitný šampón, určený pre psov, nikdy nepoužívajte prostriedky pre umývanie vlasov. Uši psa je nutné udržovať v čistote, pazúriky krátke.

Strážne využitie
Nemecký ovčiak je výborný strážca ako osôb, tak aj majetku. Nevítaného návštevníka vždy zadrží. S obľubou je využívaný na stráženie objektov aj osôb.

Vhodné športy
Agility; aportovanie; obrana

Najčastejšie nemoci
Dysplázia panvového kĺbu; degeneratívne nervové ochrnutie; porucha funkcie podvesku mozgového; porucha funkcie pankreasu; panosteitis; osteochondrosis

Zvláštnosti plemena
Nemecký ovčiak je jediným plemenom, ktorého záujmami sa zaoberá nadnárodná organizácia Svetová únia chovateľov nemeckých ovčiakov v Nemecku. Každý majiteľ nemeckého ovčiaka má možnosť zúčastniť sa skúšok a závodov podľa medzinárodného skúšobného poriadku pre nemeckých ovčiakov. Tieto skúšky sa využívajú ako spôsob hodnotenia pracovných schopností a povahy psov s preukazom pôvodu. Obsahujú skúšky sprievodného psa, skúšku obranného psa, a taktiež ďalšie skúšky, ktoré sa skladajú zo stopy, poslušnosti a obrany.

Príprava na výstavu
Výstavný pes musí byť v kruhu poriadne upravený a vo vrcholnej kondícii. Nutná je znalosť výstavného postoja, výborná ovládateľnosť na vodítku a v neposlednom rade taktiež výborné chovanie sa psa. Pes musí byť pripravený na dotyk cudzej osoby, pretože rozhodca kontroluje psovi chrup a skus, u samcov sa robí aj kontrola semenníkov.

Výživa šteňaťa
Základom zdravého vývoja je zdravá výživa a rozumné stravovacie návyky. Šteňa potrebuje ku svojmu rastu množstvo živín. V špecializovaných obchodoch možno kúpiť kvalitné kompletné krmivo pre šteňatá, ktoré zaistí vášmu psovi dostatočný prísun všetkých potrebných živín, vrátane vitamínov a minerálnych látok.

Výživa dospelého psa
Strava má vplyv na kondíciu psa, na jeho zdravotný stav aj kvalitu srsti. Pracovne a pohybovo vyťažený pes vyžaduje stravu energeticky výdatnejšiu než pes, ktorý nemá pohybu príliš veľa a energeticky výdatná strava by mohla prispieť k jeho nadváhe.

Výživa starého psa
Starší pes má nižšie energetické nároky, a mal by preto dostávať buď menšie porcie alebo menej výdatnú stravu. Aby sa predišlo nadváhe a nadmernému zaťažovaniu obličiek, môže byť v strave znížený prísun proteínov.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Pokiaľ tomuto psovi venujete lásku, čas, trpezlivosť a starostlivý výcvik, váš život s ním bude veľmi radostný a plný priateľstva a porozumenia. Z tohoto priateľstva budete mať obrovské potešenie nielen vy ale aj pes.

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok